Łatwo stwierdzić "wychowuję dziecko", ale czy każdy z nas wie co to tak naprawdę znaczy? Otóż wychowywać to kształtować umiejętności - społeczne, emocjonalne, behawioralne. Każdy rodzic staje przed tym wyzwaniem w miarę przechodzenia przez dziecko przez poszczególne fazy rozwojowe. Jak zrozumieć czego oczekuje od nas dziecko dwuletnie? Jak odczytać jego przekaz pozawerbalny? Jak radzić sobie ze złością i agresją? Na wszystkie te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w publikacjach, które specjalnie dla Was wybrałam.
Martin Herbert "Co wolno dziecku? Rozsądne ustalanie granic"
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Przekład: Ewa Jusewicz-Kalter
Sopot 2017, wydanie III
Stron 69
Wszystkie dzieci sprawiają kłopoty wychowawcze. Nieumiejętnie je karząc lub zbytnio im pobłażając, popełniamy błąd. Martin Herbert podpowiada w tej książce:
- jak ustanawiać jasne granice w relacjach z dziećmi,
- jak asertywnie wskazywać im właściwe postępowanie,
- jak uczyć odpowiedzialności,
- jak wyciągać konsekwencje z niepożądanych postaw.
Wskazówki autora pomogą ci wprowadzić pozytywną dyscyplinę i wychować rozsądne , mające wysokie poczucie własnej wartości dziecko.
Tovah P. Klein
"Zrozumieć malucha"Wydawnictwo Vivante
Przekład: Miłosz Młynarz
Białystok 2015, wydanie I
Stron 239
Z książki "Zrozumieć malucha" rodzice i wychowawcy dzieci w wieku 2-5 lat dowiedzą się,jak:
- powstrzymać napady złości;
- nauczyć malucha dzielenia się z innymi;
- wychować zaradne i silne psychicznie dziecko;
- przyzwyczaić przedszkolaka do samodzielnego zasypiania bez rodziców;
- wspierać dziecko podczas ważnych zmian zachodzących w jego życiu (nowa grupa, przeprowadzka, narodziny rodzeństwa).
Ta genialna w swej prostocie książka podsuwa proste narzędzia, które pomogą rodzicom rozwijać potencjał dzieci, aby te wyrosły na ludzi sukcesu.
"Dzieci nie są małymi dorosłymi. Nie myślą podobnie do nas. Nie postrzegają świata jak my. Są istotami cudownie przywiązanymi do czasu teraźniejszego, myślą tylko o sobie i chcą czuć się bezpieczne, kochane, otoczone troską, a jednak niezależne - i to wszystko naraz." Tovah P. Klein
Dr Jerry Wyckoff i Barbara C. Unell
"Dyscyplina bez krzyku i bicia: praktyczne rozwiązania najczęstszych problemów dotyczących zachowania dzieci"Wydawnictwo K. E. LIBER
Tłumaczenie: Dorota Ściepko
Warszawa 2008
Stron 245
Jeśli szukasz skutecznych i praktycznych porad jak nauczyć swoje dziecko odpowiedniego zachowania, jest to książka właśnie dla Ciebie.
Książka ta ma stanowić praktyczny poradnik dla rodziców i opiekunów - pierwszą pomoc w przypadkach poskramiania nieodpowiedniego zachowania u dzieci. Pod uwagę zostały wzięte podstawowe potrzeby rodziców w zakresie przydatności, zwięzłości i jakości udzielanych porad. W książce pokazane jest w jaki sposób zapobiegać problemom nieodpowiedniego zachowania i jak postępować, gdy już się pojawią. Każdy rozdział kończy się puentą w postaci "przykładu z życia", które pokazują jak można zastosować opisane strategie w rozwiązywaniu prawdziwych codziennych problemów. (Przedmowa)
"Ten praktyczny i skuteczny poradnik przedstawia sprawdzone strategie rozwijania odpowiedzialnego zachowania i ducha współpracy. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się we frustracji podnieść na dziecko głos albo rękę, książka ta pomoże Ci nauczyć się ze spokojem i pewnością siebie rozwiązywać problemy Twojego dziecka z dyscypliną, a zarazem wzmocnić związki rodzinne. Rady przedstawione tutaj są tak rozsądne i skuteczne, że zaczniesz się zastanawiać: Dlaczego sam na to nie wpadłem?" Marianne Neifert, Doktor Medycyny
Adele Faber, Elaine Mazlish "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchała. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły"
Wydawnictwo Media Rodzina
Tłumaczenie: Mariola Więznowska, Beata Horosiewicz
Poznań 2013
Stron 430
Książka ta stała się jednym z najlepiej sprzedających się poradników edukacyjnych w dziedzinie wychowania, gdyż poświęcona jest problemom, z jakimi każdego dnia zmagają się rodzice i dzieci. Publikacja ta cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród rodziców, wychowawców i psychologów.
Autorki wspólnymi siłami, dzięki swojemu doświadczeniu oraz głębokiej wiedzy przedstawiają w książce m. in.:
- dylematy rodzicielskie i dziecięce uczucia,
- sposoby nawiązywania współpracy,
- skuteczność i nieskuteczności pochwał oraz kar,
- ujawniają przyczyny porażek wychowawczych,
- wskazują sposoby ich uniknięcia,
- uczą rodzicielstwa dojrzałego i satysfakcjonującego,
- pokazują ćwiczenia i wskazówki ułatwiające opanowanie sztuki komunikowania się z dziećmi.
Pozycja ta zawiera - suplement polski czyli doświadczenia matek pochodzących z polski. Celem tego zabiegu było sprawdzenie, czy amerykański poradnik może być pomocny polskim rodzicom.
Książki zakupiłam by wspomóc się teorią w wychowaniu mojego dziecka. Mam nadzieję, iż po przeczytaniu tych pozycji będę znacznie bogatsza w wiedzę, która pomoże mi zrozumieć dziecięcy mechanizm uczuć, rozumowania i komunikowania się z dorosłymi. Mimo "przerobienia" już nie jednej sytuacji życiowej, w której stawałam przed trudnymi dylematami wychowawczymi nadal są takie, w których nie wiem co robić, jak się zachować i jak pokierować dzieckiem by mogło się czegoś nauczyć bez krzyku. Po przeczytaniu wyżej opisanych książek na pewno zdam wam relację z ich treści, a przede wszystkim przydatności w życiu codziennym.