wtorek, 17 października 2017

"Zachcianek" Katarzyna Michalak

Mija rok od ostatnich wydarzeń w Poczekajce. Wracamy do historii Patrycji i Gabriela którzy mieszkają w Zaborowie, są w "związku wolnym, ale wiernym". Wydawać się może układ idealny, ale dla kogo? Czy Patrycji to wystarcza? Ile można znieść dla swojego wymarzonego mężczyzny. Jak dalece można się posunąć i ile rzeczy tolerować żeby z nim żyć? Co mieści się w etyce związku?



Koleje losu młodej, pięknej lekarki znów się poplątają. Dziewczyna, nie wytrzymuje przyjazdu nieproszonego gościa do Zaborowa, czuje się osaczona, nierozumiana i niespełniona przez swego wybranka. Hrabia Romocki jest obojętny wobec kobiety, nie zauważa sygnałów ostrzegawczych ku zbliżającej się katastrofie. Bohaterka walcząc o życie w szpitalu ma obok siebie najbliższych ludzi, a nawet takich, którzy kiedyś zawiedli. Odkupienie win i pragnienie przebaczenia ze strony dziewczyny dużo będzie znaczyło dla innego mężczyzny. Warto zajrzeć do książki by przekonać się czy Patrysia wybaczy swojemu pierwszemu adoratorowi? 

Jedno wiadomo pani weterynarz postanawia znów wziąć sprawy w swoje ręce. Kusi ją powtórne użycie magii: "Czemu nie wolno marzyć, nie wolno śnić - czy to źle?". Patrycja ku swemu zdziwieniu nie szuka idealnego kandydata na męża, czeka i tęskni do zupełnie czegoś innego... Wraca do Poczekajki - swojego miejsca na ziemi, odbudowuje to co przed rokiem straciła. Dostaje pracę w zamojskim zoo, wszyscy szczerze ją witają. Jest wielką szczęściarą i drimerką! 

Zanim zaczęłam czytać próbowałam określić i stworzyć mapę mentalną do tytułu książki. Co tak właściwie oznacza to słowo?  "Zachcianek" kojarzy mi się z pragnieniem czegoś, ze stwierdzeniem: "czegoś mi się chce, czegoś, pragnę, coś chciałabym mieć". Główna bohaterka właśnie TEGO CZEGOŚ szukała w swoim życiu i do tego w końcu  zdążyła dojść. Jak się okazuje dziewczyna dużo przejdzie, ale dzięki swojemu uporowi i wytrwałości jej życie zmieni się nie do poznania.

Jest to powieść o odkrywaniu swoich marzeń i dążeniu do ich spełnienia. Każdy potrafi marzyć, potrafi śnić. Najważniejsze jednak by dążyć do celu zgodnie że swoim sercem i rozumem.

Jak powiedziała jedna z bohaterek powieści: "Czasem prawda jest trudniejsza od kłamstwa"  ale na kłamstwie miłości, zaufania nie zbudujemy. 

środa, 4 października 2017

"Bez pożegnania" Harlan Coben




Pierwsza pozycja Coben’a, która trafiła w moje ręce.

Autora tego kojarzyłam z półek bibliotecznych i mediów, które rozprzestrzeniały informację o jego nowych powieściach. Szczerze mówiąc nie garnęłam się do ich czytania, ale… Kiedy zobaczyłam je u kilku znajomych stwierdziłam, że „chyba muszą być jednak dobre skoro tylu ludzi wokół mnie je czyta…?”. No i też się zaczytałam! Na początek w thrillerze pt.: „Bez pożegnania”.

Głównym bohaterem powieści jest Will Klein. Wydarzenia z pierwszych stron książki nie są optymistyczne, gdyż umiera matka głównego bohatera. Można powiedzieć, że na łożu jej śmierci rozpoczyna się cała fabuła książki. Właśnie wtedy Will dowiaduje się, że uznany przed laty za zaginionego i zmarłego brat, Ken żyje. Ta informacja staje się motorem, który napędza rozwinięcie akcji, wstrząsa życiem mężczyzny i determinuje do działania.

Oskarżony jedenaście lat temu Ken o zamordowanie młodej dziewczyny, znika wówczas bez śladu, nie daje znaku życia najbliższej rodzinie. Z biegiem czasu każdy woli myśleć, iż mężczyzna nie żyje. Niespodziewana informacja wywraca do góry nogami życie młodszego brata. Ten angażując się w rozwikłanie zagadki i odnalezienie Kena, nie wie jeszcze, że czeka na jego drodze wiele niemiłych i zaskakujących niespodzianek. Współczucie i wsparcie okazuje mu najbliższa i kochana Sheila, która w niedługim czasie również znika bez śladu, zostawiając jedynie kilka skreślonych słów:

"Kocham cię, zawsze" S. 

Na mężczyznę spada ogrom nieszczęść w tym samym czasie. Jest załamany po śmierci matki, oszołomiony, gdy dowiaduje się, że brat żyje i wstrząśnięty po ucieczce swej wybranki. Na "ratunek" przychodzi mu młodsza siostra, zmarłej Julii. Katy chce pomóc w odnalezieniu Kena, by mu wybaczyć. Zaangażowani w poszukiwania i wyjaśnienie tajemnicy sprzed lat, na jaw wychodzą małymi krokami nowe fakty. Nowi, a jak się okazuje starzy przyjaciele sprzed lat mają dużo do powiedzenia, a raczej ukrycia. Im również zależy by Ken się ujawnił.

Odkrycia Kena, prowadzą do różnych, dziwnych spraw i zdarzeń sprzed lat. Informacje, które zbiera w trakcie "grzebania" w przeszłości stają się intrygujące, zagadkowe ale zarazem niebezpieczne. Niestety mężczyzna nie chce odsunąć się od sprawy i zostaje wciągnięty w wir tajemniczych i kryminalnych zagadek FBI. Okazuje się, iż obecne wydarzenia wynikają z zawiłych splotów zdarzeń nawet sprzed kilkunastu lat.

Książkę czyta się bardzo szybko, rozdział kończy się zawsze w takim momencie, że czytelnik nie może się oderwać, chce wiedzieć więcej i więcej. Thriller trzyma w napięciu do samego końca. Książka owiana jest tajemnicą, zagadka wydawać by się mogło w trakcie lektury prosta do rozwiązania, na koniec zaskakuje czytelnika. Byłam pod wrażeniem jak Coben zaplanował wszystkie akcje by złożyły się w jedną całość, wszystkie zdarzenia miały swoją kolejność, ład i porządek. Tajemnicze zniknięcia ludzi, zmiana tożsamości i morderstwa z premedytacją - tym charakteryzuje się książka.

Jestem pozytywnie zaskoczona po lekturze "Bez pożegnania". Była to pierwsza książka Cobena, przeze mnie przeczytana ale z pewnością nie ostatnia!



Tytuł oryginalny: Gone for good
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Wydawnictwo: Albatros
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 415
ISBN: 978-83-7985-598-8
Moja ocena: 5/6

Przeczytana:  24.09.2017

Kilka słów od wydawcy o autorze: Harlan Coben to współczesny amerykański pisarz, który uznanie w kręgu miłośników literatury sensacyjnej zdobył swoją trzecią książką, "Bez skrupułów", opublikowaną w 1995 roku. Jako pierwszy współczesny autor otrzymał trzy prestiżowe nagrody literackie przyznawane w kategorii powieści kryminalnej, w tym najważniejszą - Edgar Poe Award. Światowa popularność Cobena zaczęła się w 2001 r. od thrillera "Nie mów nikomu", zekranizowanego w 2006 r. Kolejne powieści m. in. "Na gorącym uczynku", "Wszyscy mamy tajemnice", "Zostań przy mnie", "Schronienie", "Kilka sekund od śmierci", "Sześć lat później" i "Tęsknię za Tobą", uczyniły go megagwiazdą gatunku i jednym z najchętniej czytanych autorów, także w Polsce. Twórczość pisarza wciąż budzi zainteresowanie filmowców.

poniedziałek, 2 października 2017

Książki wspomagające rodzicielskie rozterki - podejście nr 1



Łatwo stwierdzić "wychowuję dziecko", ale czy każdy z nas wie co to tak naprawdę znaczy? Otóż wychowywać to kształtować umiejętności - społeczne, emocjonalne, behawioralne. Każdy rodzic staje przed tym wyzwaniem w miarę przechodzenia przez dziecko przez poszczególne fazy rozwojowe. Jak zrozumieć czego oczekuje od nas dziecko dwuletnie? Jak odczytać jego przekaz pozawerbalny? Jak radzić sobie ze złością i agresją? Na wszystkie te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w publikacjach, które specjalnie dla Was wybrałam. 


Martin Herbert "Co wolno dziecku? Rozsądne ustalanie granic" 
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Przekład: Ewa Jusewicz-Kalter
Sopot 2017, wydanie III
Stron 69

Wszystkie dzieci sprawiają kłopoty wychowawcze. Nieumiejętnie je karząc lub zbytnio im pobłażając, popełniamy błąd. Martin Herbert podpowiada w tej książce:
- jak ustanawiać jasne granice w relacjach z dziećmi,
- jak asertywnie wskazywać im właściwe postępowanie,
- jak uczyć odpowiedzialności,
- jak wyciągać konsekwencje z niepożądanych postaw.

Wskazówki autora pomogą ci wprowadzić pozytywną dyscyplinę i wychować rozsądne , mające wysokie poczucie własnej wartości dziecko.



Tovah P. Klein "Zrozumieć malucha"
Wydawnictwo Vivante
Przekład: Miłosz Młynarz
Białystok 2015, wydanie I
Stron 239

Z książki "Zrozumieć malucha" rodzice i wychowawcy dzieci w wieku 2-5 lat dowiedzą się,jak:
- powstrzymać napady złości;
- nauczyć malucha dzielenia się z innymi;
- wychować zaradne i silne psychicznie dziecko;
- przyzwyczaić przedszkolaka do samodzielnego zasypiania bez rodziców;
- wspierać dziecko podczas ważnych zmian zachodzących w jego życiu (nowa grupa, przeprowadzka, narodziny rodzeństwa).

Ta genialna w swej prostocie książka podsuwa proste narzędzia, które pomogą rodzicom rozwijać potencjał dzieci, aby te wyrosły na ludzi sukcesu. 

"Dzieci nie są małymi dorosłymi. Nie myślą podobnie do nas. Nie postrzegają świata jak my. Są istotami cudownie przywiązanymi do czasu teraźniejszego, myślą tylko o sobie i chcą czuć się bezpieczne, kochane, otoczone troską, a jednak niezależne - i to wszystko naraz." Tovah P. Klein



Dr Jerry Wyckoff i Barbara C. Unell "Dyscyplina bez krzyku i bicia: praktyczne rozwiązania najczęstszych problemów dotyczących zachowania dzieci"
Wydawnictwo K. E. LIBER
Tłumaczenie: Dorota Ściepko
Warszawa 2008
Stron 245

Jeśli szukasz skutecznych i praktycznych porad jak nauczyć swoje dziecko odpowiedniego zachowania, jest to książka właśnie dla Ciebie.

Książka ta ma stanowić praktyczny poradnik dla rodziców i opiekunów - pierwszą pomoc w przypadkach poskramiania nieodpowiedniego zachowania u dzieci. Pod uwagę zostały wzięte podstawowe potrzeby rodziców w zakresie przydatności, zwięzłości i jakości udzielanych porad. W książce pokazane jest w jaki sposób zapobiegać problemom nieodpowiedniego zachowania i jak postępować, gdy już się pojawią. Każdy rozdział kończy się puentą w postaci "przykładu z życia", które pokazują jak można zastosować opisane strategie w rozwiązywaniu prawdziwych codziennych problemów. (Przedmowa)

"Ten praktyczny i skuteczny poradnik przedstawia sprawdzone strategie rozwijania odpowiedzialnego zachowania i ducha współpracy. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się we frustracji podnieść na dziecko głos albo rękę, książka ta pomoże Ci nauczyć się ze spokojem i pewnością siebie rozwiązywać problemy Twojego dziecka z dyscypliną, a zarazem wzmocnić związki rodzinne. Rady przedstawione tutaj są tak rozsądne i skuteczne, że zaczniesz się zastanawiać: Dlaczego sam na to nie wpadłem?" Marianne Neifert, Doktor Medycyny




Adele Faber, Elaine Mazlish "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchała. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły"
Wydawnictwo Media Rodzina
Tłumaczenie: Mariola Więznowska, Beata Horosiewicz
Poznań 2013
Stron 430

Książka ta stała się jednym z najlepiej sprzedających się poradników edukacyjnych w dziedzinie wychowania, gdyż poświęcona jest problemom, z jakimi każdego dnia zmagają się rodzice i dzieci. Publikacja ta cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród rodziców, wychowawców i psychologów.  

Autorki wspólnymi siłami, dzięki swojemu doświadczeniu oraz głębokiej wiedzy przedstawiają w książce m. in.:
- dylematy rodzicielskie i dziecięce uczucia, 
- sposoby nawiązywania współpracy,
- skuteczność i nieskuteczności pochwał oraz kar,
- ujawniają przyczyny porażek wychowawczych,
- wskazują sposoby ich uniknięcia,
- uczą rodzicielstwa dojrzałego i satysfakcjonującego,
- pokazują ćwiczenia i wskazówki ułatwiające opanowanie sztuki komunikowania się z dziećmi. 

Pozycja ta zawiera - suplement polski czyli doświadczenia matek pochodzących z polski. Celem tego zabiegu było sprawdzenie, czy amerykański poradnik może być pomocny polskim rodzicom. 


Książki zakupiłam by wspomóc się teorią w wychowaniu mojego dziecka. Mam nadzieję, iż po przeczytaniu tych pozycji będę znacznie bogatsza w wiedzę, która pomoże mi zrozumieć dziecięcy mechanizm uczuć, rozumowania i komunikowania się z dorosłymi. Mimo "przerobienia" już nie jednej sytuacji życiowej, w której stawałam przed trudnymi dylematami wychowawczymi nadal są takie, w których nie wiem co robić, jak się zachować i jak pokierować dzieckiem by mogło się czegoś nauczyć bez krzyku. Po przeczytaniu wyżej opisanych książek na pewno zdam wam relację z ich treści, a przede wszystkim przydatności w życiu codziennym.  

Film "Wciąż ją kocham"

Amerykański melodramat w reżyserii Lasse Hallstrӧma z roku 2010. Film oparty jest na powieści o identycznym tytule "I wciąż ją kocham...